Vuorossa on taas perinteinen katsaus 90 vuoden takaisiin tapahtumiin. Lähteenä Hämeenkyrön Sanomien vuoden 1935 numerot.

Ajasta ikuisuuteen siirtyivät Kalle Mustajärvi, Kalle Valkila, Elina Antila, Maria Heinonen ja Aapeli Keskinen.

Aviokuulutuksen ottivat Heikki Perttu ja Helvi Väre, Aarne Laaksonen ja Vieno Mäkelä, Viljo Kukkola ja Katri Lähteenmäki, Kalle Anttila ja Siiri Virtanen, Arvo Koskinen ja Elsa Mäkelä sekä Vihtori Honkanen ja Jenny Kukkola. Lisäksi kihlautumisestaan ilmoittivat Sakari Metsäraukola ja Aino Lähteenmäki. Todennäköisesti kylässä on vietettty useammat hääjuhlat vuoden aikana. 

Seurakunnasta muuttivat Anton Hautala Hongonjoelle, Sune Viidanoja Tampereelle, Johan Nieminen (Pakkasen tilanhoitaja) perheineen Kangasalle, Onni Mustasilta Hattulaan, Heimo Keskinen Viljakkalaan, Martti Hautala Hongonjoelle, Armas Viidanoja Kirkkonummelle, Birger Haapanoro perheineen Kangasalle sekä Tyyne Anttila Pohjois-Pirkkalaan. 

Seurakuntaan muuttivat Taimi Noukka Suodenniemeltä, Martti Katajisto Jämijärveltä, Asta Niittymäki Punkalaitumelta, Hemming Jokinen perheineen Ikaalisista ja Kalle Sulin perheineen Huittisista. 

Juho Tuominen täytti 70 vuotta, Edvard Mäkelällä ja Matilda Laineella puolestaan tuli 60 ikävuotta täyteen. 50-vuotisjuhliaan viettivät Lydia Kallio, Alfred Viidanoja, Kalle Valkama, Alina Valkama, Suoma Mäkelä, Jenny Ketola, Väinö Mustajärvi ja Tyyne Ihantola.

Kinkerit pidettiin Pakkasella, lastenkodilla annettiin toukokuussa rokotuksia. Tuomela myytiin huutokaupalla. Heinosella ja Vihtori Mäkisellä oli irtaimiston huutokauppa.

Aili Valkila sai maatalouskerhosta ensimmäisen palkinnon, joka oli omenapuu. Risto Haukipää ja Pentti Kanerva saivat kumpikin kaksi marjapensasta. Kyseessä oli kolmas palkinto. Hämeenkyrön Osuusmeijerin maidonhoitokilpailussa palkittiin K. Ketola, P. Laine, H. Selkee, Toimi Peltomäki, Erkki Kanerva, V. Salomäki ja J. Mäenpää. 

Iltamia pidettiin työväentalolla. Ryhti järjesti sellaiset helmikuussa, maaliskuussa, huhtikuussa, elokuussa, lokakuussa ja joulukuussa. Työväenyhdistyksen vuoro oli maaliskuussa ja kesäkuussa. Lisäksi Nokian sos. dem. nuoriso-osasto järjesti Haukijärven työväentalolla iltamat joulukuussa.

Sivusto päivittyy seuraavan kerran kahden viikon kuluttua.

© Leila Niemenmaa

Sivuston julkaisua ovat tukeneet Haukijärveläiset ry ja

Haukijärven seudun maa- ja kotitalousseura ry.